Origami mäyräkoira työpaja
language Online | Login to participate |
Tunnin työpajassa opitaan taittelemaan mäyräkoira origami. Origamin suunnittelijaa ei tiedetä. Vaatimustasoltaan se on helpon ja keskivaikean väliltä.
Alussa kuullaan pikakelauksella, mitä origami on ja miten sitä voi oppia. Valitettavasti perinteisiä harrastusmahdollisuuksia ei Suomessa ole, joten työpaja on myös loistava mahdollisuus tavata uusia harrastajia.
Osallistumiseen tarvitaan 20x20 cm origamipaperi. Periaatteessa tavallinenkin kopiopaperi käy.
Origamityöpajan ohjaa 12-vuotias Kasper Olin Taivallahden peruskoulusta, Helsingistä. Hän on itse harrastanut paperintaittamista reilu neljä vuotta ja osaa jo erittäin haastaviakin origameja. Kasper osallistui syksyllä järjestettyyn World Origami Marathoniin, joka järjestettiin niin ikään online. Voit seurata Kasperin origameja instagramissa, @minun_origami.
Linkki työpajaan lähetetään kaikille ilmoittautuneille erikseen.
Details
Date: 3.11.2021
Time: 17:00 - 18:00 EET
Event type: Do and try
Target group: Basic Education, Upper secondary school, Adult students, Teachers, Leaders, Parents, Open event.
Tool for online-event: teams