Kieltenopettaja: "Kielilähettiläistä pysyvä osa tulevaisuuden kieltenopetusta?"
Huhtikuusta 2019 lähtien Kielilähettiläät ovat vierailleet ympäri Suomea ruotsin tunneilla. Palautteen perusteella Kielilähettiläät koetaan erittäin hyvänä lisänä kielenopetukseen. Keväällä 2020 siirryimme lähes kokonaan tekemään etävierailuja ja konsepti on kehittynyt vauhdilla.
Kielilähettiläät™ lanseerattiin huhtikuussa 2019 ja olemme vierailleet yli 500 ruotsin tunnilla lähes 200 koulussa. Kielilähettiläämme kertovat, miten ovat oppineet ruotsin kielen ja mitä ovia sen avulla heille on avautunut. Tavoitteena on herättää oppilaiden sisäinen motivaatio aivan uudella tavalla. Verkostossamme on noin 80 kielilähettilästä, ja lähes 10 000 oppilasta on kuullut kielilähettilään tarinan. Vastaanotto on ollut innostunutta, ja tavoitteena on rakentaa Kielilähettiläistä pysyvä osa kielenopetusta.
Paikalla Kielilähettiläitä ja Keskustelun aikana on mahdollisuus tutustua Kielilähettiläisiin pienissä ryhmissä.
Tunnin aikana tulisimme muunmuassa keskutelemaan seuraavista aiheista:
- Minkalaisia haasteita korona on tuonut kielenopetukseen ja toisaalta mitä mahdollisuuksia se on tuonut?
- Mitkä digitaaliset toimintamuodot olisi syytä ottaa pysyvämpään käyttöön myös koronan poistuttua?
- Miten Kielilähettiläiden etämahdollisuuksia voisi paremmin hyödyntää?
- Voisiko Kielilähettiläät motivoida myös muissa kielissä?
Ennakkoilmoittautuminen vaaditaan.
Kielilähettiläät -projekti etsii erityisesti innokkaita saksan ja ranskan opettajia mukaan pilottiin, joka on tarkoitus toteuttaa vuonna 2021. Jos olet kiinnostunut, pyydämme jo etukäteen olemassa yhteydessä projektijohtajaan.
Tervetuloa keskustelemaan!
Jaan Siitonen
Projektijohtaja, Kielilähettiläät
Details
Date: 6.11.2020
Time: 14:00 - 15:00
Event type: Dialogue
Target group: Teachers, Leaders.
Tool for online-event: teams
Contact
Contact person: Jaan Siitonen
Email: jaan.siitonen@kielilahettilaat.fi
Phone number: 0415305531
Website: https://www.kielilahettilaat.fi/